İletişim

Ekipman

Vibram Taban Nedir?

Vibram Taban Nedir?

Bu yazımızda; ”Vibram taban nedir?”, ”Vibram teknolojisi nasıl geliştirilmiştir?”, ”Vibram tabanlar hangi spor dallarında kullanılabilir?” gibi sorulardan yola çıkarak, Vibram tabanları tüm detaylarıyla ele aldık. Spor tutkunları için, hem ayağı güvende tutacak, hem de hareket kolaylığı sağlayacak uygun ekipmanı bulmak oldukça önemlidir. Özellikle ekstrem sporlarla ilgilenen sporcular için ekipman üretiminin yetersiz olması, Vibram tabanın mucidi Vitali Bremani için ilham kaynağı olmuştur.

Trajediden Doğuş

Vibram tabanın tasarımı yapılmadan iki yıl kadar önce, Vitali Bremani altı arkadaşını bir dağ tırmanışı sırasında geçirdikleri kaza sonucu kaybetti. Bremani yaşadığı bu trajediyle ilgili, yetersiz teçhizat sebebiyle dağdaki zorlu koşullara uyum sağlamakta sıkıntı yaşadıklarını ve arkadaşlarını koruyamadığını dile getirmiştir. Bu gibi üzücü kazaların tekrar yaşanmaması için Bremani, sporcu dostu bir teknoloji geliştirmeye karar verdi, böylece Vibram taban üretimi başlamış oldu. Vitali Bremani’nin isminin ilk iki, soy isminin ise ilk üç harfinin birleşimiyle oluşan Vibram markası, 1937 yılında piyasaya sürüldü. Bu tabanlar; fonksiyonel, uzun ömürlü ve koruyucu olmalarının yanı sıra çeşitli yüzeylere uyum sağlayabilecek şekilde üretildi. Piyasaya sürüldüğü günden itibaren Vibram bir marka olarak büyümeye başladı ve itibarı gün geçtikçe arttı.

Yeryüzünün En İkonik Tabanı

Vibram’ın piyasaya sürdüğü ilk taban olan Carramato, kauçuk gövdesi sayesinde yeryüzündeki en ikonik taban olarak anılıyordu. İtalyanca’da “tank paleti” anlamına gelen kauçuk taban, sert çıkıntıları ile isminin hakkını verecek bir tutuş sağlıyordu. Bu çok yönlü tabanlar; hepsi bir arada taban teknolojileri sayesinde, çetin kış koşullarından orman zeminlerine, çıplak kayalardan molozlu gevşek arazilere kadar çeşitli yüzeylerde sporcu için mükemmel dayanıklılık sağlıyordu. ”Kaliteli bir ayakkabı ayak dostu olmalı, ayağa zarar vermemeli, ayağı hasarlara karşı korumalı.” mantığıyla üretilen bu tabanlar, çevreden gelebilecek herhangi bir hasarı, yüksek dayanım güçleri sayesinde kolayca önlüyordu.

 Efsanevi Tırmanış İçin Vibram

1954 yılında, dünyanın en yüksek ikinci dağı olan efsanevi dağ K2’yi fetheden ilk başarılı ekip, bu zorlu tırmanışta tercihini Vibram yürüyüş botlarından yana kullanmıştı. Bu profesyonel ayakkabı ve tabanlar, her bir ayağın ihtiyaçlarına özel tasarlanmıştı. Bu zorlu tırmanışta, sporculara büyük kolaylık sağlayan Vibram tabanların kullanılması ise Vibram’ı, kaliteli ayakkabı tabanları endüstrisinde bir öncü haline getirmişti.

Vibram Tabanları Mükemmel Kılan Özellikler Nelerdir?

  • Uzun ömürlüdür.  Vibram tabanların, kendi kendini temizleyebilmesi için çamur temizleme kanalları bulunuyor. Bu kanallar sayesinde tabanlarınız ve botlarınız, oluşabilecek rutubetten korunur, sürekli temiz kalır ve yıpranmaz.
  • Dayanıklıdır.   Tabanların oyulmuş orta kısmı, engebeli zeminlerde daha güçlü bir tutuş sağlar. Ayrıca, dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe, orta tabanın şok emici özelliği sayesinde, ayak rahatlığı bozulmadan absorbe edilir.
  • Üstün kavrayış gücüne sahiptir.  Vibram tabanlar; uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarının yanı sıra, geniş temas alanları sayesinde pek çok yüzeyde üstün bir tutuş sağlarlar.
  • Güvenilirdir.  Tabanlar; ayağı, hem kayma tehlikesine karşı, hem de herhangi bir sıyrık veya hasara karşı koruyacak şekilde üretildiğinden dolayı oldukça güvenilirdir.
  • Kaymayı önler.  Yüksek tutuş güçleri sayesinde kayma miktarını minimuma indirirler. Ayrıca, çoklu altıgen kauçuk çıkıntıları, tabanın hassasiyetini ve kavrama gücünü arttırır. Topuktaki dayanıklı alt kesim ise, yokuşta ve engebeli arazilerde sporcuya, hassas frenleme kabiliyeti sağlar.
  • Su Geçirmez.  Vibram botlar, deri yürüyüş botlarına kıyasla dayanıklılık konusunda daha üstün bir yapıya sahiptir. Deri suyu emer, ancak Vibram’ın kauçuk tabanları, ayaklarınızın ıslanmasını ve suyun verebileceği herhangi bir hasarı önleyebilecek derecede suya dayanıklıdır.
  • Rahattır.   Kauçuk, deri başta olmak üzere pek çok üretim malzemesine oranla daha esnektir; bu sebeple Vibram tabanlar kullanıcıya giyme kolaylığı ve rahatlık sağlar.

5.10 Tırmanış Ayakkabısı

Vibram ve Rakip Firmalar

Temel amacı dayanıklı, çok yönlü ve konforlu tabanlar üretmek olan Vibram’ın bu konuda oldukça tecrübeli bir geçmişi bulunuyor. Sektördeki diğer rakip şirketler ile kıyaslandığında Vibram’ın, sıradan kauçuk taban üreten markalara göre oldukça fazla çeşit barındıran, komplike bir üretim yaptığını görmek mümkündür. Vibram, günümüzde piyasadaki tek üretici-geliştirici firma olmamasına rağmen, 1937 yılında ilk üretimi yaparak hem tüm bu süreci başlatmış, hem de diğer rakiplerine öncü olmuştur. Diğer firmalardan farklı olarak Vibram, ürünlerini zorlu şartlarda kullanarak test edebilecek dünya çapında büyük bir kitleye ulaşmayı başarmıştır. Sporcular ve spora meraklı kimselerden oluşan bu kitle, Vibram taban çeşitliliği sayesinde, performanslarının çok daha iyiye gittiğine dair gerçekçi ve değerli yorumlar sunmaktadırlar. Bu yorumlar, söz konusu taban üretimi olduğunda, Vibram’ın öncü ve en güncel firma olarak anılmasını sağlamaktadır.

Yürüyüş / Tırmanış

Vibram tabanlar; koşu, yürüyüş, tırmanış farketmeksizin, ayağın çeşitli yüzeylere uyum sağlayabilmesini kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmiştir. Ayak bileği destekleri sayesinde yaralanmaları önleyen bu tabanlar, geliştirilmiş ayak koruma özelliği ve metal gövdesi sayesinde engebeli arazilerde kaymayı en aza indirir, sporcuya konfor sağlar.

Koşu

Vibram tabanlı koşu ayakkabıları kullanıcıyı darbelere karşı korurken, zorlu arazilerde dahi tutuş sağlayarak sporcunun dengesini korur. Phylon orta tabanı, oldukça hafif sünger yapılardan oluşmuştur. Bu yapı; eklemleri, sert zeminde yapılan aktiviteler sonucu oluşabilecek hasarlardan koruyacak bir amortisör gibi çalışır. Nefes alan ve su geçirmez astar sayesinde, ayakların ıslanması ve aşırı ısınması önlenmiş olur. Hafif sünger malzeme, ağır ve kalın ayakkabıların aksine kullanıcıda zorlanma hissi yaratmadan, yapılan koşudan en yüksek verimin alınmasına yardımcı olur.

Ağırlık Kaldırma

Pek çok halterci, olası bir güç kaybını önlemek amacıyla ayakkabıda düz bir taban kullanılmasını önerir. Vibram’ın ağırlık kaldıran sporcular için üretilen ayakkabısı, denge kontrolü sağlamanın yanı sıra, yere mümkün olduğunca düz bir şekilde basmaya yardımcı olur. Ayaklar üzerine aşağı yönde baskı uygulandığı takdirde tabanlar, hatalı duruşa sebebiyet veren denge bozukluklarının, kullanıcı tarafından fark edilmesine yardımcı olur. Bu nedenle tabanlar; sporcuların, yaralanmaları önleyebilecek  uygun kasları tanımasına ve onları etkinleştirmesine de destek olmuş olur.

Vibram Shoes

Tırmanış

Vibram, tırmanış tutkunlarına daha özgün bir deneyim yaşatacak olan ekipmanı tasarlamak amacıyla işe koyuldu ve sonuç olarak Vibram tabanlı tırmanış ayakkabı serisi piyasaya sürülmüş oldu. Vibram, kullanıcılarına tırmanış için; ayağa hareket özgürlüğü sunan, ayak için maksimum hassasiyet sağlayan tabanlar gibi bir dizi seçenek sunar. Kullanılan malzemeler, maksimum tutuş ve aşınma direnci garanti ederken, tabanlar ayakkabının orijinal şeklini korumaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Tırmanış için üretilen Vibram tabanlarda, sporcunun kontrol kabiliyetini desteklemek amacıyla, ayaklar ile kaya yüzeyi arasındaki mesafe azaltılır.

La Sportiva Tırmanış Ayakkabıları

Yoga / Pilates

Vibram, yoga ve pilates tutkunları için de özel olarak bir taban dizayn etmiştir. Piyasadaki standart tabanlara kıyasla daha ince bir yapıya sahip olan bu esnek taban, aktivite esnasında ayağı kavrayıp korurken kullanıcının hareket kabiliyetini arttırır. Taban; bedenin doğru bir şekilde hizalanmasını sağlarken, bedende oluşabilecek olumsuz kas gerilmelerinin en aza indirgenmesine yardımcı olur. Kaslar uyarılır, beden farkındalığı artar ve duyular yardımıyla daha verimli bir antrenman deneyimi sağlanmış olur. Fitness stüdyolarında gün boyunca yoğun bir şekilde antrenman yapılır, bu nedenle Vibram, performansı etkilemeksizin sporcuya, çıplak ayak yerine daha hijyenik bir alternatif sunar. Bu tabanlar; sporcunun, yoga matını kullanmak istemediği zamanlar düşünülerek tasarlanmıştır. Yoğun ve meşgul olunan günlerde dahi, her yüzeyde mükemmel tutuş sağlayan bu tabanlar sayesinde, sporcu nerede olursa olsun pratik yapabilir ve bu sayede yoga matını yanında taşımak zorunda kalmaz.

Vibram Tabanlar Nasıl Temizlenir?

Vibram tabanlar çamur temizleme kanalları ve çamur koruyucular barındırmasına rağmen, yüzey tutuşunun aşırı kir nedeniyle engellenmemesi için, her antrenman sonrasında tabanların temizlenmesi önerilmektedir. Vibram tabanlar, sıvı veya toz deterjan ile birlikte, çamaşır makinelerinin hassas programlarında yıkanabilir. Ayrıca; sıvı deterjan, ılık su ve bir diş fırçası yardımıyla, nazikçe elde de temizlenebilir. Temizlendikten sonra, açık havada kurumaya bırakılabilir, ancak; tabanların, doğrudan güneş ışığına veya herhangi bir ısı kaynağına maruz kalmayacağından emin olunmalıdır.

Vibram Taban Testi

Continue Reading
Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey, İçerikleri Kaçırma!

Güncel içerikleri ve etkinlikleri kaçırmamak için abone ol!

Seninle daha özgürüz ,teşekkürler.

Ops bir şeyler ters gitti.

To Top