İletişim

Ekipman

Termal İçlik Nedir, Nasıl Seçilir?

Termal İçlik Nedir, Nasıl Seçilir?

Ekstrem sporlarla uğraşıyor ve zorlu şartlarda antrenmanlar mı yapıyorsunuz? Yoksa siz de yaz kış demeden her mevsim maceraya hazır olan kampçılardan mısınız? İster doğada olun, ister şehirde; bulunduğunuz yerde soğuk hava şartları hakimse, içlikleriniz dolabınızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olmalı. Peki içlik nasıl seçilir? Bu yazımızda içlik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususları sizin için derledik.

İçlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler;

”Kampta Vücut Sıcaklığı Nasıl Korunur?” yazımızda soğuk havalara karşı kıyafet seçiminin önemine değinmiştik. Yazımızda bahsettiğimiz üzere; iç, orta ve dış katman olmak üzere katmanlar şeklinde giyinmek ısınmanıza katkı sağlar. İçlikler ise, iç katman olarak kullanılmak için fazlasıyla uygundur.

Üretim Malzemesi 

Merino yün ve sentetik kumaştan üretilmiş içlikler; piyasada bulunan sıradan tozluk, tayt veya pamuklu çoraplara kıyasla, size oldukça fazla avantaj sunacaktır. Sektörde, Woolnat gibi Türkiye’de içlik üretimi yapan firmaların yanı sıra; Helly Hansen, Patagonia ve Millet gibi yurtdışı üretimi pek çok marka da bulunuyor. Markalar yurtdışı menşeili olmalarına rağmen, Türkiye’de ürünlerinin satış noktalarını bulmak mümkün.

  • Merino (Merinos) Yünlü İçlikler

Merino veya merinos yünü; vücudunuzla birlikte hareket edebilen, esnek, yenilenebilir ve doğal bir kumaştır. Sıradan yünden daha ince bir yapıya sahiptir, bu da cildinizde kaşınma hissi yaratmayacağı anlamına gelir, böylece cildiniz gün boyu rahat edecektir. Merinos yünü kendi ağırlığının % 30’una kadar su emebilir ve sizi sıcak tutar. Bu içlikler su tutma özellikleri sayesinde yaz etkinlikleri için mükemmel birer seçimdir, çünkü emilen su sizi serinletir. Merinos yünü antimikrobiyal özelliği sayesinde kötü kokuları azaltır, bu nedenle seyahat veya uzun kamp gezileri için mükemmel bir seçenektir. Merinos yünü içlikler elde veya çamaşır makinelerinin düşük dereceli programlarında yıkanabilir. Kurumaları için ise düz bir zemin hazırlamanızı öneririz.

 

  • Sentetik İçlikler

Yüksek performanslı polyester veya polipropilen kumaşlar, çok az su emer ve vücut ısısıyla birlikte hızlıca kurur. Sentetik içlikler de merinos yünlü içlikler gibi  antimikrobiyal özelliğe sahiptir, kötü kokuları önler. Son derece dayanıklıdırlar ve vücudu oldukça fit gösterirler. Ayrıca, sentetik kumaşlar genellikle ekstra ultraviole (UV) koruma faktörüne (UPF) sahiptir. Bu giysiler genellikle merinos yünü içliklere kıyasla, daha bütçe dostu ürünlerdir. Sentetik içlikler çamaşır makinelerinde veya elde yıkanabilir, ancak kurutma makinelerini kullanmamanızı öneririz.

  • Merino Yünü ve Sentetik Karışımı İçlikler

Merino yünü ve sentetik karışımı bu içlikler; tam merinos yünü içliklere kıyasla daha dayanıklıdır. Aynı zamanda oldukça esnektirler; her bedene uyum sağlayabilirler, dolayısıyla bu ürünlerin genelde sadece standart bedenleri bulunur. Hafif yapıları sayesinde dolabınızda ve sırt çantanızda çok az yer kaplarlar.

Helly Hansen Merino İçlik

Kumaş Kalınlığı  

İçlik seçilirken dikkat edilmesi gereken bir başka husus da ürünün kalınlığıdır. Her kumaşın gsm (metre kare başına düşen ağırlık) cinsinden ölçülen, kendine özgü bir ağırlığı vardır. İçliğin özgün ağırlığı arttıkça, kalınlığı da artar. Merino veya sentetik olması fark etmeksizin, bütün içlikler; hafif, orta ve ağır  olmak üzere üç sınıfa ayrılıyor.

  • Hafif Sınıf İçlikler

Hafif sınıf içlikler hafiftir ve yazlık kullanıma son derece uygundur. Bu sınıfa ait ürünler sıcak tutmaktan ziyade, nem yönetiminde başarılıdır. Ayrıca hafif sınıf içliklerinizi serin yaz akşamlarında tişört veya sweat olarak kullanabilirsiniz.

  • Orta Sınıf İçlikler

Orta sınıf içlikler, hafif sınıf içliklere kıyasla sizi daha sıcak tutar. Eğer yaz kış demeden tüm aktivitelerinizde kullanabileceğiniz çok yönlü bir içlik arıyorsanız, orta sınıf içlikler sizin için harika birer seçenek olacaktır. Orta sınıf içlikler, sonbahar, kış ve bahar gezileri ya da serin yaz geceleri için uygundur.

  • Ağır Sınıf İçlikler

Ağı sınıf içlikler diğer içliklere kıyasla daha ağır bir yapıya sahiptir. Bu ürünleri, hafif olmayan içlikler olarak tanımlamamıza rağmen, yüksek verim sağlayan boşluklu yapısı yardımıyla üzerinizde ağırlık hissi yaratmadan sizi sıcak tutar.

Mevsim

İçliklerinizi ne zaman ve nerede kullanacağınıza karar vermeniz, seçim aşamasında size yol gösterecektir. Örneğin, sarp dağlarda kayak yaparak geçireceğiniz bir kış tatili için hafif sınıf içlikler gayet makul birer seçim olacaktır. Bahar aylarında kamp keyfi; yaz aylarında ise kaya tırmanışları yaparak adrenalini doruklarda hissedenlerdenseniz, hafif veya orta sınıf içlikler sizin için doğru tercih olacaktır.

Aktivite

İster yürüyüş yapın, ister seyahat ediyor olun, ister bir spor dalı ile uğraşın; ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir içliği bulmanız her zaman mümkün. Seçeceğiniz materyal büyük ölçüde kişisel tercihlere dayanacak olsa da, içlikler belirli faaliyetler için daha uygun olacak şekilde üretilir.

  • Rahatlatıcı, Çok Efor Gerektirmeyen Aktiviteler İçin;

Sizi çok fazla yormayacak spor dalları veya antrenmanlar için merinos yünü içlikleri öneriyoruz.  Bu içlikler seyahat, günlük yürüyüşler, yokuş aşağı kayak, kampçılık, hafif tempoda bisiklet sürmek gibi aktivitelerde size rahat bir kullanım sağlar. Merinos yünü içlikler; en az günlük tişörtler, kışlık pijamalar kadar rahattır ve gün boyunca sizi sıcak tutar.

  • Yüksek Enerji Gerektiren Aktiviteler İçin;

Hızlı yürüyüşler, kapalı veya açık alanda tırmanış, koşu, kayak, yüksek tempolu bisiklet antrenmanları, futbol, basketbol, tenis gibi orta ve yüksek efor gerektiren aktiviteler için sentetik içlikler kullanılmalıdır. Bu tarz içlikler, faaliyetlerinizin ortasında yıkasanız dahi, hızlı kuruyacakları için, bir günden daha uzun süren aktiviteler için de uygun bir seçim olacaktır.

Bahsettiğimiz tüm faktörlerin ötesinde; metabolizma hızınız ve bünye yapınız da içlik tercihinizde anahtar rol oynar. Örneğin; çabuk terleyen biriyseniz, dondurucu koşullarda olsanız dahi ağır sınıf içlikler yerine hafif veya orta sınıf içlikler size yeterli gelebilir. Bu sebeple bedeninizin sağlığını korumak için, öncelikle kendinize kulak verin. Bedeninizi tanımanız, yapacağınız seçimde size yol gösterecektir. 

Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey, İçerikleri Kaçırma!

Güncel içerikleri ve etkinlikleri kaçırmamak için abone ol!

Seninle daha özgürüz ,teşekkürler.

Ops bir şeyler ters gitti.

To Top