İletişim

Haber

Mont Blanc İçin Artık Lisans Gerekecek!

Mont Blanc İçin Artık Lisans Gerekecek!

Hem görkemli Alplerin, hem de Batı Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc, günümüzde tırmanış meraklıları için en popüler dağlar arasında yer alıyor. Kolay ulaşımı ve çok teknik bilgi gerektirmeyen tırmanış rotası, her yaz günde yaklaşık 400 kişinin zirveyi görmesine olanak sağlıyor.

Bu kalabalık gruplar turistik açıdan bölgeye yarar sağlasa da; tırmanış konusunda yeterli bilgi ve deneyimi olmayan kişilerin, hayatlarını böylesine riske atmaları, uzmanları bazı önlemler almaya sevk etti.

Geçtiğimiz yaz, ayağında koşu ayakkabıları olan bir kişinin zirveye çıkmaya çalışmasıyla birlikte, durumun ciddiyeti tamamen anlaşılmış oldu. Bu olayın ardından, yaz başında, belediye başkanı Jean-Marc Peillex; aşırı kalabalık ve dağcılar arasında yaşanan gerilim nedeniyle, Mont Blanc yakınlarında bulunan Goûter dağ evine erişimi kısıtladı. Bu uygulamaya göre, dağ evi en fazla 120 kişiyi konuk edebilecekti. Ancak bu yaz, dağ evinin en yoğun olduğu zamanlarda, 140’ın üzerinde insan dağ evine girmeye çalışıyordu.

Mont Blanc

Son olarak, bu hafta; Başkan Peillex, hükümet yetkilileri, arama-kurtarma ekipleri ve dağ rehberleri de dahil olmak üzere, ilgili tüm merciler bir araya gelerek, Mont Blanc dağı için, tırmanış lisansını zorunlu kıldı. Uygun ekipmanlara ve tırmanış lisansına sahip olmayanların tırmanışlarına izin verilmemesi, kurallara uymayan kişilere para cezaları verilmesi kararlaştırıldı. 2019 yazında yasalaşacak olan bu karar şu ifadeleri içermektedir:

”Tırmanış rotası üzerinde bulunan üç dağ evinin kapasitelerine bağlı olarak, dağcılar için günlük kota belirlenecektir. Bu da günde maksimum 214 dağcının tırmanışına izin verileceği anlamına gelmektedir. Tırmanışın ardından dağcılara bir gece süreyle dağ evlerinde konaklama imkanı tanınacaktır. Bir çeşit lisans yerine geçen dokümanlar dağcılara tarafımızdan dağıtılacaktır.

Lisans ve ekipman temininin zorunlu kılınması; umarız ki, istenmeyen kaza ve yaralanmaların önüne geçerek, tırmanış tutkunlarının keyifli vakit geçirmelerini sağlar.

Continue Reading
You may also like...
Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey, İçerikleri Kaçırma!

Güncel içerikleri ve etkinlikleri kaçırmamak için abone ol!

Seninle daha özgürüz ,teşekkürler.

Ops bir şeyler ters gitti.

To Top