İletişim

Kamp

Kampta Nasıl Sıcak Kalınır?

Photo: Fabrizio Verrecchia

Kampta Nasıl Sıcak Kalınır?

Kamp tutkunları için, kamp yapmanın yeri ve zamanı yoktur. Karlı kış günlerinden, yazın yakıcı sıcaklarına kadar; her türlü hava şartı altında, ekipmanları olanak sağladığı müddetçe, bu maceracı ruhları kamp keyfi yaparken görmek mümkün! Ancak, çok soğuk, çok sıcak veya yağmurlu havalarda yapılan kamplarda rahatça uyumak oldukça zor olabilir. Peki bu ekstrem koşullarda, özellikle de kamp yaptığınız yerde eksili dereceleri görüyorsanız, vücut sıcaklığınızı nasıl korursunuz? Kampta önceliğiniz beden sağlığınız olmalı, bu sebeple soğuktan korunmak için dikkate almanız gereken belli başlı faktörleri sizler için sıraladık. İşte vücut sıcaklığını koruyarak, doğada sıcak kalmak için ipuçları;

Kuru Kalmaya Gayret Edin

Su, havaya kıyasla ısıyı daha iyi iletir. Kıyafetleriniz ne kadar ıslaksa, vücudunuz da o kadar fazla ısı kaybeder. Nemli kıyafetlerinizden su buharlaştıkça, vücut sıcaklığı düştüğü için üşümeye başlarsınız.

Rüzgardan Korunun   

Rüzgardan kaynaklanan soğuk hava akımları, vücudun ısı kaybını artırır. Rüzgardan korunmak için kullanılabilecek en iyi strateji, rüzgar geçirmeyen ancak rüzgarın bir miktar nem taşımasına da izin veren, sıkı dokunmuş bir giysi giymek olacaktır.

Düzenli Beslenin ve Bol Sıvı Tüketin

Hem yazın sıcak günlerde, hem de kışın soğuk havalarda sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Kış aylarında özellikle üşümek istemeyenler bol miktarda sıvı tüketimi yapmalı. Tabi bu sıvının ılık veya sıcak olması da önemli. Unutmayın; üşümüş bir vücut, içeriden ısınır.

Kıyafet Seçimi Çok Önemli!

Outdoor kıyafet seçimi kampta sağlığınızı korumanız açısından oldukça dikkat etmeniz gereken bir konudur. Uygun  kıyafet, sizi; hipotermi gibi, vücut sıcaklığının düşmesiyle ortaya çıkan yüz, el ve parmaklarda lokal donmalara sebep olabilen çeşitli rahatsızlıklara karşı koruyacaktır.  

Küçük boşlukları bulunan ve katmanlı kıyafetleri tercih edin. Kıyafetinizin yapısında bulunan küçük boşluklar, oluşturdukları ısı tabakası sayesinde bedenin sıcak kalmasını sağlar. Vücudunuzda tutabileceğiniz ısı miktarı giydiğiniz kıyafetlerin sayısına ve kalınlığına bağlıdır.

Bu sebeple katmanlar şeklinde (iç katman, orta katman, dış katman) giyinmek ısı kaybını önlemek için etkili bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde vücut sıcaklığınızı; yapacağınız fiziksel aktivitelere, rüzgara, sıcaklığa ve neme göre ayarlayabilirsiniz.

2 parmak eldiven kullanın. Sıradan eldivenler yerine, dört parmağı bir arada tutan eldivenleri (mitten) tercih edin. Bu  eldivenler, klasik modellere göre sizi daha sıcak tutar çünkü, parmaklar ısıyı daha kolay paylaşır.

İnce astarlı eldivenler kullanın. Çok soğuk havalarda, kalın eldivenler altına ince astarlı eldivenler takın.  Ellerinizi kullanmanız gerektiği durumlarda, üstteki kalın eldiveni çıkarın. Bu sayede soğuk yüzeylere çıplak  elle temas etmek durumunda kalmamış olursunuz.

Yün veya polar tercih edin. Kıyafet seçiminde yün veya polar malzemeleri tercih etmeniz oldukça uygun  olacaktır. Yün veya polar bir şapka, bir atkı veya tercihen bir içlik giymeyi ihmal etmeyin.

Kıyafetlerinizin rahat olmasına özen gösterin. El ve ayakları sıcak tutmak için, iyi bir kan dolaşımı  gereklidir, bu sebeple kullandığınız botların, eldivenlerin ve çorapların çok sıkı olmadığından emin olun.

Kadınlar erkeklere kıyasla soğuğa karşı daha hassastır. Bunun sebebi, kadınların damarlarının cilt yüzeyine daha yakın olmasıdır. Aynı sıcaklık şartları altında, kadınların damarları erkeklere göre daha kısa zamanda, daha çok daralmaktadır. Sonuç olarak, kadınlar soğuğu çok daha çabuk hissetmektedir. Her ne kadar kadınlar yüksek oranda yağ dokusuna sahip olsa da, daha az kas kütleleri bulunur ve egzersiz esnasında ekstra vücut ısısı üretmezler. Eğer üşümeye eğilimli bir vücuda sahipseniz, yanınızda mutlaka fazladan bir kat giysi bulundurun. Bununla birlikte, sık sık besin ve sıvı tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Acil Bir Durumda;

Sert hava koşulları altında zor bir durumda kalmış olabilirsiniz, bu tür bir durumda parmaklarınızın buz tuttuğunu veya uyuştuğunu hissediyorsanız panik yapmayın, hemen kollarınızı olabildiğince hızlı bir şekilde sallayın. Birkaç dakika sonra, parmaklarınızın ucuna yeterli miktarda kan pompalanmış olacaktır. Bu şekilde, parmaklarınızın kaybettiği ısı vücuda geri kazandırılmış olur. Üzerinizde varsa ıslak kıyafetleriniz çıkarın ve bol bol sıcak sıvı tüketin.

Continue Reading
Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey, İçerikleri Kaçırma!

Güncel içerikleri ve etkinlikleri kaçırmamak için abone ol!

Seninle daha özgürüz ,teşekkürler.

Ops bir şeyler ters gitti.

To Top