İletişim
Photo: Unsplash

Ekipman

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Kamp yapmanın aslında yeri ve zamanı yoktur. Bu nedenle çadırınız, istediğiniz mevsimde, istediğiniz ortamda, barınma ihtiyacınızı karşılamalı. Bu yazıda kamp çadırı nasıl seçilir, kaç mevsimlik çadır almalıyım veya hangi marka çadır almalıyım gibi sorularını cevabını bulabilirsiniz.

Çadır Nasıl Seçilir?

Eğer kamp yapıyorsanız veya sırt çantanızla geziyorsanız, bütün gün dışarıda olmanın ardından içinde uyuyacağınız bir çadıra ihtiyacınız olacaktır. Piyasada kamp çadırı alabileceğiniz Husky, North Face, Salewa, Eureka, Vaude, Quechua, Hannah gibi bir çok çadı markası bulunmakta. Fakat sizin için en uygun kamp çadırını nasıl belirleyeceksiniz? Bunu belirlemek için önce birkaç faktör üzerinde düşünmelisiniz.

Ne tür kamp yapıyorsunuz? Özel kamp alanlarını mı tercih ediyorsunuz, yoksa daha insan eli değmemiş yerleri mi?

Kaç kişi ile kamp yapacaksınız? Aynı çadırda kaç kişi kalmayı planlıyorsunuz?

Hangi mevsimde kamp yapmayı düşünüyorsunuz? Kamp yapmayı düşündüğünüz sezon ve hava durumuna göre çadır seçmelisiniz.

Çadır aksesuarlı ve özellikleri : Kamp deneyiminizi artırmak için hangi aksesuarlar işinize yarayabilir?

KAMP TÜRÜNE GÖRE ÇADIR SEÇİMİ

Ne tür bir kamp yapacağınız çadır seçiminizde önemli bir faktör olacaktır. Kamp yapanlar için ayrılmış özel kamping alanlarında mı konaklayacaksınız, yoksa araçla gitmenin zor olduğu, kamp yeri olarak belirlenmemiş bölgelerde mi? Bu ayrımı araçtan inip yürüyecek misiniz yoksa araçtan iner inmez kamp yerine mi varacaksınız kıstasıyla kolayca yapabilirsiniz

Araç ile Kamp Yapmak

Eğer kamp alanına aracınız ile gideceksiniz, önünüzde bir çok seçenek mevcut. Bütün kamp yükünüzü sadece bir kaç metre taşıdığınız sürece, ağırlık ve boyut çok ta önemli faktörler değildir. Genelde bu tarz kamp yapıyorsanız;

  • Geniş ve bir kaç odalı,
  • Bir çok pencereye sahip,
  • Eğer aileniz varsa aile boyu,
  • Hafif ve kompakt olmaktan uzak,

çadırları seçebilirsiniz.

“Araç ile kampa giderken en son çadır ve uyku ekipmanlarını yükleyin. Bu şekilde yaparak kamp yerine vardığınızda çadırınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.”

Sırt Çantası ile Kamp Yapmak

Eğer sırt çantası ile kamp alanına gidiyorsanız, ağırlık ve boyut artık en önemli iki faktör olacaktır. Eğer çadırı taşıyorsanız, mutfak ekipmanları, uyku tulumu gibi diğer eşyaları da taşıyacağınızı sakın unutmayın. Sırt çantalı seyahatler için uygun olan çadırları seçmeye özen gösterin. Bu çadırların özellikleri genel olarak;

  • Hafif
  • Toplandığında az yer kaplayan
  • Küçük kamp alanlarına sığdırmak için nispeten küçük

olmalarıdır. Fakat çadır hafifledikçe, dış etmenlere karşı daha dayanıksız olmanın yanında, daha küçük iç hacme sahip olacaktır. Bu nedenle ağırlık, konfor ve dayanıklılık faktörlerini dengelemelisiniz.

KİŞİ SAYISINA GÖRE ÇADIR SEÇİMİ

Her çadırın teknik özellikler kısmında kaç kişilik olduğuna dair bilgilendirme etiketini görebilirsiniz. Fakat bir çadırın kaç kişilik olduğunu neye göre belirlenir. Outdoor dünyasında bunun için belirlenen bir standart yok. Bu kişi sayısı aslında aralarında birkaç santimetre açıklık bulundurularak yerleştirilebilen maksimum uyku tulumu sayısıdır.

robens lodge 2

Robens Lodge 2 Çadırı

Eğer ultralight sınıfı malzemelerle kamp yapmaya gidiyorsanız veya dağcılık yapıyor ve fazla ağırlıktan kurtulmak istiyorsanız, grubunuzdaki kişi sayısını düşünerek çadır alabilirsiniz. Bu durumda çadırın taşınmasını gruptan biri üstlendiğinde, diğer ekipmanları geri kalan üyeler taşıyabilir. Ama çoğu insan genelde daha çok eşya koyulacak alan ve konforlu bir çadır tercih eder. Bu nedenle çadırın alabileceği kişi sayısı ile kamp yapmak bazen tercih edilmeyebilir. Bunun dışında genel olarak şöyle bir durumdan bahsedebiliriz. İki kişilik bir çadır ekstrem koşullarda üç kişiyi barındırabilir. Bu ekstrem koşullar, diğer çadırların fırtınadan patlamasından da, davetsiz bir kamp arkadaşından da kaynaklanabilir.

HAVA DURUMU VE MEVSİME GÖRE ÇADIR SEÇİMİ

Çadırların hava durumu dayanıklılığı genelde -mevsim ile tabir edilir. Günümüzde 2 mevsim, 3 mevsim, 4 mevsim, 5 mevsim çadırlar imal ediliyor. 2 mevsim çadırlar hafif yağmurlara dayanıklı ve genelde güneşli günlerde kullanılmak için tasarlanmıştır. Sabit havalandırma alanlarına sahiplerdir. 3 mevsim çadırlar daha ağır yağmurlara dayanıklıdır ve hafif seviye rüzgara dayanıklıdır. Açılıp kapanır havalandırma kanallarına sahiplerdir. 4 mevsim çadırlar ise kış şartların ve güçlü rüzgarlara dayanıklı olarak imal edilirler. Ağır kış şartları, yüksek irtifa ve fırtına gibi genelde dağcılıkta oluşan ekstrem koşullara dayanıklı olarak  üretilen 5 mevsim çadırlar ise, diğerlerine göre daha ağırlardır. 5 mevsim çadırlar ekspedisyon çadır olarak ta adlandırılır. Bazı çadır üreticileri 5 mevsim çadır yerine ekspedisyon çadırlarını 4 mevsim olarak adlandırırlar.

EUREKA K2 Xt Çadır

Bir çadırın ekspedisyon mu yoksa normal bir kamp çadırı olduğunu zaten teknik özelliklerinin yanında, görüntüsünden de hemen anlayabilirsiniz. Peki kamp yapmayı düşündüğünüz sezon ve hava durumuna uygun bir çadır seçmek neden önemli? Özetle şunu söyleyebiliriz ki, aniden bastıran yağmurun altında bütün eşyalarınızla sırılsıklam olabilir, bir kar fırtınasının altında çadırınız patlayabilir veya sıcaktan ter içinde kalabilirsiniz.

İlkbahar, yaz ve sonbaharda kamp: Neden kış hariç diğer mevsimleri bu şekilde ayrı tuttuğumuzu merak ediyorsanız hemen söyleyelim.Çoğu çadır 3 mevsim olarak imal edilir. Bunun anlamı kış hariç bütün mevsimlerdir. Bu tarz çadırlar sizi yağmurdan korur fakat sağanak yağmur, çok karlı gibi hava koşullarında risk oluştururlar. Eğer daha sıcak zamanlarda kamp yapmayı düşünüyorsanız daha çok havalandırma alanı bulunan çadırları tercih etmelisiniz.

Kış kampı: Eğer kışın kamp yapmayı düşünüyorsanız, en az 4 mevsim bir çadıra ihtiyacınız olacaktır. Fakat bu 3 mevsim çadırla kışın kamp yapılmayacağı anlamına gelmeyeceği gibi dağlarda hava durumunun anlık değişmesi ile patlayan bir çadırla hayatınız bile tehlikeye girebilir. Bu tip çadırlar ile kışın oluşabilecek ağır hava koşullarından korunabilirsiniz.

ÖZELLİK VE AKSESUARA GÖRE ÇADIR SEÇİMİ

Poller

Çadırı ayakta tutan elemanlar pollerdir. Poller genel olarak aluminyum, karbon fiber, fiberlass ve çelikten üretilir. En sağlam ve hafif olanlar karbon fiber poller olduğu için dağcılıkta kullanılır. Çelik poller büyük ve ağır çadırlarda kullanılır. Aluminyum poller ise genel olarak 3 ve 4 mevsim çadırlarda kullanılır. Fiberglass poller aluminyum poller kadar sağlam değillerdir. Daha ucuz çadırlarda kullanılırlar. Çadır alırken pol malzemesini değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Alüminyum Poller

Kapılar

Eğer çadırınızı biriyle kullanıyorsanız, tek kapı aslında çadıra girip çıkarken birinin üstünden atlamanız anlamına gelir. Ekstra kapının olması çadır konforunu inanılmaz artırır.

Bagaj sayısı

Çadırlarda bagaj, girişlerde bulunan boş alanlardır. Bazı çadırlarda hiç olmayabilir, bazılarında ise her iki girişte de bagaj bulunabilir. Bu alanlarda fazladan malzemenizi tutabilir, yemek yapabilir veya ayakkabılarınızı saklayabilirsiniz. Sadece kötü hava koşullarında yemek yapma konforunu değil, aynı zamanda çadırın içine dolduracağınız kullanmayacağınız eşyaların kalabalığından kurtulmayı da sağlar. Kamp konforu için mükemmel bir artıdır.

Husky Bret 2 Çadır

Husky Bret 2 Çadır

Kolay kurulum

Günümüzde çoğu çadır zaten kolay kuruluma sahip. Daha hızlı çadır kurulumu için pol ve pol yuvalarının renklerinin aynı olması gibi kodlamalarla da bu durum giderek kolaylaştı. Eğer hazır kurulum bir çadır aramıyorsanız -nitekim şahsi görüşüm bunların tamamen bir ticaret hilesi olduğu- neredeyse alacağınız bütün çadırları kolayca kurabilirsiniz. Bunun için sadece çadırların genel kurulum mantığını bilmeniz yeterli. Büyük ekspedisyon çadırları için ise tecrübeli birinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Peki çadırın kolay kurulum özelliğine sahip olması önemli midir? Öncelikle bir çadırın kolay kurulum olması, kurulumun kısa sürede yapılması anlamına gelir. Çadırların hemen kurulması istenen durumlar ise aniden bastıran yağmur veya çok rüzgarlı hava koşulları olabilir. Çok güçlü rüzgarlarda bir yandan çadırı kurarken bir yandan da eşyalarınızın uçmaması için sabitlemeniz gereklidir Fakat öyle bir rüzgarda hazır kurulum bir çadırın dayanımının da göz önünde bulundurulması gerekir.

Cepler ve dizayn

Çadırın içinde dağılmış eşyalarınızı bulmak büyük bir eziyet haline gelebilir. Çadırda kullanılan cepler bu karışıklığı engellemek içindir. Özellikle çadırların gear loft olarak bilinen  üst bölmesinin çok işe yaradığını rahatlıkla söyleyebilirim. O kısma konulan cep telefonu, araba anahtarı gibi eşyalar hem ezilme tehlikesinden uzak olur hem de ihtiyaç halinde kolayca bulunabilirler.

MSR Gear Loft

Ekstra: Tabanlık

Aynı zamanda footprint olarak bilinen, dayanıklı malzemeden yapılmış olan bu parça, çadırı zeminde bulunan yırtıcı cisimlerden korur ve çadırın su geçirmez tabanının ömrünü uzatır. Çadırın tam ölçüsüne göre kesilmesi önemlidir. Eğer daha büyük olursa yağmurlu havalarda suyun çadırın altına girmesine sebep olur. Çadırın tabanı her ne kadar su geçirmez olsa da sabit bir su kütlesi bu özelliği pasifize edebilir.

Not: Tabanlık genelde çadır ile birlikte gelmez daha sonra yaptırılır veya alınır.

Continue Reading
Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey, İçerikleri Kaçırma!

Güncel içerikleri ve etkinlikleri kaçırmamak için abone ol!

Seninle daha özgürüz ,teşekkürler.

Ops bir şeyler ters gitti.

To Top