İletişim

Proje

Journey Through Turkey Başlıyor!

Journey Through Turkey Başlıyor!

“Hayatımın ilk 13 yılını Niğde’de geçirdim. Uçmak konusunda o kadar meraklı ve istekliydim ki, bir hava aracını yakından görebilmek için, düşmesini istediğimi hatırlıyorum. O zamanlar biri yaşadığım yere gelip uçmayı ve bunun sadece hayallerde olmadığını söylese, ailemin yada toplumun belirlediği hedeflere şuursuzca koşmak yerine, kendi hayallerim için kararlar alırdım. Bugün hayalimi gerçekleştirmek ve hayallerini susturup, başkalarının belirlediği hedeflere giden çocukları konuşturmak için uçmaya çalışıyorum. Bu ülke fikirleriyle, projeleriyle ve hayalleriyle yaşayan çocuklarla dolu. Onlara, hayallerinin peşinden koşmalarını söylemek için yardımınıza ihtiyacım var. “

Benim Hikayem 

Merhaba ben Yasin. Şu anda kano rehberliği yaparak para biriktirmeye çalıştığım Olimpos’tan bu projeyi oluşturuyorum. Olimpos’ta neden çalıştığımı daha sonra açıklayacağım. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Bu dönemin başında hayalimi gerçekleştirmek için okula ara verdim. Düşünebildiğimi hatırladığım ilk günden itibaren hayalini kurduğum tek şey “uçmak”: herhangi bir araçla veya araçsız. Işıklar Askeri Hava Lisesi’ne pilot olmak için girip, Hava Harp Okulu’nda yarım kalan havacılık serüvenim 3 yıldır İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam ediyor. Fakat bu bölümü bitirdiğim takdirde uçamayacağımı biliyorum (yine de mezun olacağım).

Bu zamana kadar microlight ve planör ile uçuş deneyimim ve T-41 eğitim uçağı ile 7 sorti eğitim uçuş tecrübem var. Bu dönem başında, üzerinde uzun zamandır düşündüğüm ve ülkemizde henüz fazla gelişmemiş bir alanda öncülük yapmak için geliştirdiğim projem netleşti. Proje üzerine odaklanmak için ve açıkçası gerçekleştireceğime olan inancımdan dolayı okula ara verme kararı aldım.

Nedir bu “Journey Through Turkey”?

Özetle iki amacım var;

  • Köylerde yaşayan çocuklara havacılığı tanıtmak ve hayallerini dinleyip bir belgesel serisi oluşturmak
  • Türkiye üzerinde paramotor ile dünyanın en uzun seyahatini yapmak

Aynı zamanda köylerde yetişen çocuklarla hayalleri üzerine konuşup, bir YouTube serisi oluşturmak istiyorum. 8 yıldır fotoğrafçılık ve dağcılık  yaptığım için hem görsel içerik üretimi hem de arazi-uçuş dengesinde karşılaşacağım zorlukları değerlendirdim ve zor da olsa yapabileceğim kanısına vardım. Bütün bu zorlukların, proje sonunda elde edeceğim kazanımlara değeceğini düşündüm. Son 2 yıldır da otostopla Türkiye’nin doğusundan batısına çoğu ilini dolaştığım için, köy okullarındaki çocuklara uzatılan bir elin karşılığını çok iyi biliyorum. Bütün bu inançla proje dosyasını hazırlamaya başladım.

Kaçkarlar

Proje bir fikirken, paramotorun parçalarını Türkiye’den alıp kendim imal etmeyi düşünüyordum. Fakat Türkiye’de bunu yapmanın pek mümkün olmadığını öğrendim. Sosyal medyadan tanıştığım bir çok pilot ile görüşmeler yaptım. Öğrendiğim şey şu oldu: Türkiye’de paramotor için kullanılabilecek her hangi bir -paramotor için üretilmemiş- motor kullanmak çok verimsiz. Bunu üzülerek kabullendim ve paramotor için fiyat araştırmasına girdim. 2. El fiyatları dahi karşılayabilmemin mümkün olmadığını gördüm. Proje dosyasını oluşturmamın ana sebebi de bu oldu: sponsor arayışı. Dosyayı yaklaşık 1000 firma,dernek ve kişiye gönderdim. Olumlu hiçbir sonuç alamadım. Paramotor firmalarına da gönderdim. Slovakya’dan Scout Paramotor firması ile görüştüm fakat uçuş tecrübem olmadığı için sponsor olamayacaklarını belirttiler. 

 

10.000 km. Dünya Rekoru Denemesi

Paraşütle uçuş tecrübesi kazanmak için öncelikle yamaç paraşütünü öğrenmem gerekiyordu. Ücretsiz eğitim veren sadece Türk Hava Kurumu var fakat eğitimlere seçilmem için pul satmak, bağış toplamak gibi şartları gerçekleştirdikten sonra -belki- seçilebileğimi, dahası seçilsem dahi bu yıl sadece başlangıç eğitimine kayıt olabileceğimi öğrendim. Tam buna üzülürken Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Okulu, yamaç paraşütü orta seviye eğitimi dahil ücretsiz karşılayabileceğine dair geri dönüş yaptı. Fakat orta seviye eğitim için de kendi paraşütümün olması gerektiğini söylediler. Sevincimin kursağımda kaldığı bir an daha… 

 

Sponsor bulamadığım için kendim kazanıp hayalimi gerçekleştirmek için Olimpos’a geldim. Fakat her şey yolunda gitse dahi bütün yaz burada çalışmamın sadece yamaç paraşütüne yetebileceği ve hayalimi gerçekleştirmek için yükselen dövize rağmen bir kaç yıl daha çalışıp para kazanmam gerektiği gibi bir gerçek ile yüz yüzeyim.

Ne kadara ihtiyacım var?

Öncelikle ihtiyacım olan tek şey uçmam gereken ekipman. Paramotor ile yapılan uzun seyahatlerde, yerde bir aracın sizi takip etmesi gerekiyor. Bu aracı ve kullanıcısını bulmakta sorun yaşamayacağımı düşünüyorum. Şimdiden gönüllü bir kaç kişi var! Bunun dışında konaklamayı çadır ile yapacağım. Yani ihtiyacım olan tek şey beni uçuracak ve hemen bozulmayacak bir paramotor ile kanat ve kask. 


Paramotor için en güvenilir ve en çok kullanılan motor Vittorozzi markası. Dünyanın her yerinde bu motora uygun paramotor kafesleri ve pervaneleri üretiliyor. Kanat olarak Ozone firması ile yaptığım görüşme sonucunda 3500 euro olan Roadster 3 modeli kanadı Vietnam’da bulunan fabrikalarından 1700 euroya gönderebileceklerini söylediler. 

Bütün bu ekipmanları gümrük vergisinden etkilenmemek adına gidip kendim getireceğim.

Başka nasıl destek olabilirsiniz?

Bu gibi projelerde etkileşimde bulunulan kişi sayısı çok önemli. Bu nedenle maddi destekten sonra ihtiyacım olan en büyük destek projenin sosyal medyadan paylaşılması. Projemin her adımını paylaşacağım Instagram hesabımı da takip etmenizi de tavsiye ederim. Banka hesap bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Yurt dışından destek olmak isteyenler için Euro ve Dolar hesap bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. 


E-posta: yasinbyl@gmail.com

Banka Hesap Bilgileri:

Bütün banka hesaplarında alıcı ismi Yasin Yaşar Bayol olarak girilmesi gerekiyor. 

 

 

 

Continue Reading
You may also like...
Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey, İçerikleri Kaçırma!

Güncel içerikleri ve etkinlikleri kaçırmamak için abone ol!

Seninle daha özgürüz ,teşekkürler.

Ops bir şeyler ters gitti.

To Top